Vyberte stránku

Hotel mám – personál nemám

od | Dub 28, 2019 | Příběhy

 

 
 

Miloš Knor v jednom ze svých famózních stand-ups paroduje Tv Nova a jejich zprávy během celýho roku. Utkvělo mi jak se v každý zprávě věnuje vlekařům. A jeho podivení se nad tím, že nechápe jaký privilegium mají vlekaři nad jiným povoláním. Je to fakt, furt se kecá o vlekařích, sněhu a kde je všude možnost si zalyžovat apod. Lepší reklamu u nás žádná jiná profese nemá. Napadlo mě to po tom, co jsem minulej týden na CT24 viděl jednu vyplašenou Dorotu z nějaký místní organizace cestovního ruchu, jak fňuká do mikrofonu , že je v celé oblasti katastrofální nedostatek pracovníků v gastronomii. A jak hoteliéři nevědí, co si počít, že není zájem i přes nabízené benefity pro potencionální pracovníky v podobě slev na ubytování a jídlo a různých dalších zaměstnaneckých výhod. A že to prý nepomáhá a kdo je trochu schopný tak zdrhá přes vrcholky hor, do Německa…..

Upřímně musím říct, že jsem se dlouho takhle jízlivě nezasmál. Chci velmi mírně a slušně reagovat. Tady to máte Vy čuráci a patří Vám to!!!! Co jste si zasadili, tak si taky sklidíte že?! Takže když na horách milým hoteliérům teče do bot, tak už jsou ochotní dát i slevu i na ubytko a žraso. Ó jak velkorysé. Úplně se mi chce poslat DMSku na studňu v Súdánu. Kdoby to byl řekl, že naše lyžařská střediska za miliardy plný luxusu a wellnes píčovin, nemají, kdo by hostům uvařil krkonošký kyselo a cmundu a pak jim to roznesl. No jo no, ono se myslí jen na to pozlátko okolo, ale na to podstatný, KDO ten celej kšeft dělá, se mrdá a mrdá a mrdá. A ta následná neskutečná fluktuace personálu sráží tu kvalitu hezoučky na kolínka. Troubové….

Zimní a Letní sezóna je pěkně náročná záležitost. Takže milí samaritáni, kteří máte hotely jak v Tirolsku či Šwaizu, zkuste dát ubytování Vašim gastropracovníkům zadarmo. Dělá to tak zbytek Evropy. A jestli se někde podnik, kterej strhává personálu peníze z platu za jídlo, tak to jsou normální mrdky. Ten člověk během směny si dá za pochodu jednu polívku a voschlej chleba ze snídaní, protože na nic jinýho nemá čas a to má ještě platit? A když už se dostane k hlavnímu jídlu, tak je to většinou zbytek z bufettu a ten jde pak hned obratem do zbytků pro prasata. Pití gratis – kafe gratis. Lidi dřou od rána do večera často i čtrnáct hodin. O výši platu se nebudem ani bavit. Vidím ty ubytovny s prochcanejma matračkama a universal nábytkem z osmdesátek a jednou sprchou a hajzlem pro osm lidí, kterým vévodí šedesátka boiler s teplou vodou. A za to si mrdky řeknou třeba pět papírů. To bude určitě sleva ala Czech Republic. Pokoj se z pěti litrů zdraží na deset. A dá se padesát procent sleva. Takže za bůra. “Hele kámo, takže od pondělka nastupuješ. Je tu ubytko za desítku. Půlku platí hotel, takže to máš za bůra. No, zkus sehnat v sezoně něco levněji dole ve městě. Nemáš šanci. Mají to drahý jak piča!!!”  

Nástupní plat 35 tisíc korun. Jé to je darda. Napsanejch patnáct. Bůra za ubytko. Patnáctset za jídlo. Kafíčko desetikačku. Pivečko dvacku. Šest dní práce den volna – jak to tak na sezónách bývá. Ve finále děláte za kilo na hodinu. A tu nejdůležitější práci v podniku. Pořezat si ruku? Nemocenská celejch šest tisíc. Paráda. A teďka nám tady všichni plačou, že jim tam nikdo nechce dělat. Proč, vždyť se přece můžou vykoupat v našem wellnes bazénku zadarmiko. No ale to je trošku málo…..

Kdo umí jazyk, tak přejede hranice. Bude mít příjem celej napsanej. Luxusní ubytování. Makat bude osm hodin. Většinou bude mít k dispozici nejmodernější vybavení provozu. Na výplatu nebude muset šáhnout, protože je vše ostatní zdarma. A penízky mu přijdou v jeden den a v jednu hodinu na účet. A pak si ještě nechá vrátit z finančáku daně. Kdo má PéZetka, dostane přídavky. Stejný hory. Stejnej sníh. Stejný vleky. Stejný hotely. Stejnej wellnes. Stejný služby. Stejní hosté. A voni nám teďka plačou na kameru, že nemají kdo by jim tam dřel. Smuuutnýýýýý……Tak si tam natahejte čoboláky, ukáčka, rumuny apod. A vono to zase nějak pude no ni??? Náklady se změní jen o kvalitnější petlice a zámky…

Furt se tak rozhlížím, když přejíždím ty hranice a říkám si v čem stagnujeme. V čem jsme lepší, či v čem ještě nedoženem ten západ příští dvě generace. Ten rozdíl není v tom, co všechno je u nás k dostání, nebo jakou úroveň mají naše baráky nebo auta. Je to v mentalitě. Minulej týden nějakej kretén navrhl, že se bude platit odvoz odpadu na kila. Prej ať je to spravedlivý, ať každá domácnost platí jen za to, kolik toho vyprodukuje. Dovedete si to představit v praxi? Opět budou lesy plný černejch skládek a pytel s odpadkama hodím v noci sousedovi přes plot abych ušetřil dvacku. Argument navrhovatele byl, že už jsme na špici v třídění odpadu. Ale pan pravdoláskař zapomněl uvést, že pořád jsou u nás dvě třetiny směsného odpadu. Jak už jsem mnohokrát uváděl, pracuji v zahraničí a třídíme odpad jako všichni. Na každou věc máme různý kontejnery. A každý den přijede vůz a vysype nějaký druh odpadu, na kterej máme třeba pět různých kontejnerů. Vše se tvrdě platí. Ale funguje to. Pak přejedu hranice a v čechách u hotelu pro stopadesát lidí stojí jeden kontejner a kolem něho dvěstě pytlů z bordelem. Za nima číhá údržbář s deseti plechovkama pivečka jako úplatek pro popeláře aby to vyvezli. Tohle je ten rozdíl v mentalitě, kterej ještě dlouho nedoženeme…..

Celej tenhle kapitalistickej systém je vlastně pyramida. Pokud budeme dávat těm nejnižším vydělat, tak ti pak budou dávat vydělat těm o příčku výš. Jenže my máme v povaze ty nejnižší vždycky totálně ojebat. A pak se to na tom vršku jednou za čas ukáže, že je to tam totálně v prdeli. Viz – nemáme pracovníky v gastru. A místo toho aby se s tím něco dělalo, tak přijde piča, která navrhne, aby se platilo za to, kolik naseru hoven. A my přece rádi ušetříme dvacku, když můžeme naše hovna hodit na někoho jinýho…..

Závěrem dnešní story bych použil citátek z mýho oblíbenýho seriálu Hospoda. Autorem je nebožtík Jiří Krytinář alias David Goliáš. “Já když jsem dělal v cirkuse, tak jsme tam měli peep show. Za dvacet korun. Lidi se mohli za dvacku pokochat pohledem na pracujícího člověka. Nevěřili tomu, čekali nahotinky. Místo toho za dvacet korun viděli člověka jak přesívá lopatou písek. Tak zuřivý lidi jsem v životě neviděl. Naštěstí mě ušetřili, když viděli že jsem malej. To byste nevěřili jak může v člověku probudit dvacetikoruna za zvíře!!!”  A my bychom měli platit odpad na váhu ???? – tak zase příště HostJeZmrd.cz…….

Facebook Pagelike Widget

UŽ JSTE ČETLI TYTO ČLÁNKY?

Když to nežereš, tak vypadni!!!

Když to nežereš, tak vypadni!!!

   Tuhle jsem přemýšlel, jestli je nutný dávat Zmrdům na výběr. Stejně jim nic není dobrý. Budou vymejšlet píčoviny, měnit přílohy a omáčky jen aby se zalíbili okolí a byli zajímaví. Vědí píču, jak co má chutnat a vypadat. Atd atd atd….. Není kurva líp člověku, co...

číst více
Vy jste doktor psychologie? A kde máte praxi? U sporáku!!

Vy jste doktor psychologie? A kde máte praxi? U sporáku!!

   Zase jsem si vzpoměl na ty Čtyři dohody. Já se s tím samozřejmě nehodlám zabývat, ale na úvod jen chci říct, že je tam velice vtipně popsáno jak to chodí u výchovy dětí. Zbytek je totální psychologická manipulace. “Dítě je chytřejší než kdokoliv na světě. Ve škole...

číst více
Share This